Home Köşelerden Türk kültürü dünyanın en eski ve köklü kültürüdür
Köşelerden - 25. Oktober 2020

Türk kültürü dünyanın en eski ve köklü kültürüdür

Size göre Ardahan Damallı bu teyzenin önlüğü cicili bicili süslü güzel bir önlük. Bunun dışında bir anlam ifade etmiyor değil mi? Ama değil. Çok şey anlatıyor hemde çok.
Çiçek gibi görünen aslında bir hayat ağacı. Bu ağacın dibinde kum saatine benzeyen tamga baş olarak okunan kadim #Türk tamgalarından biri. Yani okunuşu baş ağaç. #Türklerin çeşitli boyları hayat ağacına baş ağaç, bey ağaç, bay terek gibi isimlerde vermiştir. Bu isimlerdeki yerleşim yerlerinin adı buradan gelmektedir. Hayat ağacının üzerindeki H Şeklindeki tamga ise kapıyı simgeleyen Türk tamgasıdır ve aynı anlam ile #Göbeklitepe’de 11.000 yıl önce kullanılmıştır. Aynı tamga #Türkmenistan bayrağında vardır ve Kuzey Amerika #Kızılderililerinin en çok kullandığı tamgalardan biridir.
Kadim Türk inancına göre Hayat ağacının kökleri yer altı dünyasındadır. Gövdesi yaşadığımız dünyada, dalları ise gökte #Tengri’nin katına kadar uzanmaktadır. İşte kamlar bu ağaca tırmanarak tengrinin kapısına varırlar.
Hayat ağacının iki yanındaki beyaz motifler ise hayat ağacı çiçeği. İnanışa göre insanların ruhları bu çiçeklerden çıkarak bedenlerine hayat verir. İşte çiçeklerin etrafındaki noktalar bu ruhları simgeliyor.
Türk kültürü dünyanın en eski ve köklü kültürüdür ama biz unuttuk!

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Check Also

ALİ’ YE BAĞLI

Bizim erkanımız, bizim yolumuzAllah bir Muhammet, Ali’ye bağlıSer çeşmeden sunulmuştur dol…