Hayatın İçinden - 11. Oktober 2020

Tarihten bir Yaprak

Che’nin İntikamını Alan Kadın: Monika Ertl..1937 -1973…
Alman kaşif, antropolog, yazar ve film yapımcısı Hans Ertl’ün kızı olan Monika Ertl’ in, ailesiyle birlikte 1952 yılında Bolivya’ ya göç etti. Burada babasının bazı filmlerine eşlik eden Monika, bu süreçte faşizm koşullarında silah kullanmayı öğrendi. Bolivya’lı belgesel film yapımcısı Jorge Ruiz ile çalıştı.
Bir maden mühendisiyle evlilik yapıp boşanmasının ardından, Uluslararası Kurtuluş Ordusu ‘nun Bolivya koluna katılır. Kısa bir süre Che ile yolları kesişir. Ernesto Che Guevara’ nın katledilişinden sonra, 1971 yılında Hamburg’ta Che Guevara’nın ellerinin kesilme emrini veren Bolivya konsolosu Albay Roberto Quintanilla Pereira’yı ve Che’yi altı kurşunla öldüren Bolivya’lı polis şefi Quintanilla’yı, makamında öldüren Monica Ertl,1973 yılında “Lyon Kasabı” olarak bilinen, eski Gestapo üyesi ve Nazi Alman Klaus Barbie’ nin hazırladığı bilinen bir tuzak sonucu katledilmiştir . Babasının talebi üzerine yeri belli olmayan isimsiz bir mezarlığa defnedilmiştir.
Alman gazeteci Jürgen Schreiber’ın “Sie Starb Wie Che Guevara Die Geschichte der Monika Ertl” adlı bir kitap yazmıştır.
Faşizmin sivrileştiği o dönemde gazetelerin birinci sayfasında aranan isim olan ”dağın serserisi” olarak bilinen Monika, hayatını devrimci mücadeleye adayıp, ölümsüzleşen devrimci kadınlar arasındadır artık.

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Check Also

ALİ’ YE BAĞLI

Bizim erkanımız, bizim yolumuzAllah bir Muhammet, Ali’ye bağlıSer çeşmeden sunulmuştur dol…